loader image
Aydınevler Mh. Saygi Cd.
No:25/A Maltepe İstanbul
Pzt - Cum 09.00 - 17.00
Cmt - Pazar Kapalı

ALBERO projesi Yangın Söndürücü olarak Extover®’ı test ediyor

Önümüzdeki yıllarda, fosil yakıt tüketenlere alternatif araçların sayısı önemli ölçüde artacak. Bu tip araçların nakliyesi de yeni sorunları ortaya çıkaracaktır. Araçların neredeyse tamamı Lityum ion yakıt hücresi ile hareketini sağlamaktadır. Taşıma sırasında, daha önce karşılaşılmamış Lityum yangını gibi yeni riskler de ortaya çıkacaktır. Taşımayı yapan örneğin, deniz aracında da büyük bir risk oluşacaktır.

Feribotlarda, normal karayolu trafiğinin aksine, koşullar son derece dardır. Küçük kazalar bile uygun ve bilinçli bir şekilde önlenemez ise hızlı ve büyük felaketlere neden olabilecektir.

Almanya’da Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından finanse edilen ALBERO projesi ile RORO taşımacılığı endüstrisi ilgi alanına oturtulmaktadır.

ALBERO projesi; alternatif araçların feribot trafiğine güvenli bir şekilde entegre edilmesini amaçlamaktadır. Alternatif motorlu taşıtlar, elektrikli taşıtların yanı sıra gazlı taşıtlar, kamyonlar veya otobüsler olarak anlaşılmalıdır. Proje, bu araçların güvenli taşınması için önlemler ve elektrikli araçların şarj edilmesi için seçenekler geliştirecektir. Bunlar sadece günlük gemi operasyonlarında, eğer tüm personel tarafından biliniyorsa, personel buna göre hazırlanmış ve düzenli olarak eğitilmişse uygulanabilir. Alternatif olarak işletilen araçların RORO feribotlarında taşınması konusunda denizcilik personelinin kalifikasyonu bu nedenle de büyük önem taşımaktadır. Projede Metal ve Lityum pil yangınlarını kontrol etmek için Extover’ın kullanılması önerilmektedir.

albero_projekt

ALBERO projesi hakkında daha fazla bilgi: www.alberoprojekt.de